Výběr štěněte – čím víc se zajímáte, tím je to těžší
Každý chceme to nej nej štěně a chceme vybrat dobře, ale jak? To je trošku problém, dle čeho vybírat.
Můžete si načíst stovky chytrých informací a pak se stejně rozhodnete dle svého srdce a pocitu, přesto by jste měli znát aspoň základy, dle čeho posuzovat, zda je štěně z dobrého spojení či ne a i přes obrovskou vlnu emocí, které v nás štěňátko vyvolává se snažit i řídit dle zdravého rozumu.
Než si vůbec vyberete štěně, zamyslete se jaký život vedete a jaký typ pejska by se k Vám hodil. Vy co máte rádi lenošení, tak rozhodně border colie nebude dobrá volba a naopak, Vy co nevydržíte na jednom místě a jen co skončí pracovní týden, už vyrážíte mimo domov, tak pro Vás takový mops také nebude.
Já chtěla pejska na práci, sport, na výlety a prostě parťáka do pohody či nepohody.
Pokud už víte, zda sportovní plemeno, nebo prostě jen společenské pro chvíle relaxace, tak je zde otázka, nad povahou daného plemene.
Samozřejmě každý jedinec svého plemene má jinou povahu, ale určité rysy jsou pro plemeno dané.
Pokud se např. rozhodnete pro lovecké plemeno, musíte počítat s tím, že lovecké pudy pejsek v sobě má a i přesto, že s ním lov provozovat nebudete, tak to v něm bude a můžou se pudy kdykoliv probudit. Je tedy i nezbytné si zjistit, na co Vámi vybrané plemeno je používáno, či používáno bylo a jaký je jeho původ.
Je důležité si zjistit, zda je plemeno hůře či lépe cvičitelné, jelikož ne každý jsme rozený cvičitel a zde by mohl v budoucnu nastat problém. Snad nejčastěji se setkávám s majiteli bíglů, kteří si plemeno pořídili, jelikož se jim moc líbilo a pak jsou velice nešťastní, že je jejich bíglík moc neposlouchá a většinou jim zdrhne.
Některá plemena potřebují tzv. pevnou ruku a je třeba se zamyslet, zda dané plemeno zvládneme.
Ono je to ze začátku takové roztomilé nic, ale z tohoto nic jednou může vyrůst pořádný hafan a když nebudete mít pevně stanovená pravidla a hlavně si už v útlém věku neujasníte, kdo je tady pánem, mohou v budoucnu nastat velké potíže. Nejeden pes musel být utracen, jelikož pokousal svého pána a stal se zcela neovladatelným.
Vše je o lidech a je dobré si zdravě připustit, na co máme či ne. Z pejska máte mít radost a ne starost!
Já chtěla plemeno, které bylo či je používané pro lovecké a pastevecké účely, není mu cizí být i společníkem a umí si dobře hlídat své teritorium, tudíž svou lidskou rodinu a majetek, nevyhledávala jsem přímo bojové plemeno, ale nebylo mi na škodu, když by předci byli i bojoví psi. Co se týkalo cvičitelnosti, tak si myslím, že dokáži mít pevnou ruku a být důsledná.
Nepleťme si pevnou ruku s bitím psa. Být důsledný a zároveň mít pevnou ruku, neznamená bít psa, jak žito!
Po dlouhém hledání a uvažování, (sepsala jsem si i co očekávám od svého budoucího psa), jsem na konec zvolila plemeno Catahoula.
Když už víme, jaké plemeno chceme, jsme si vědomi, co je pro dané plemeno charakteristické, nejen fyzické vlastnosti, ale i psychické a hlavně víme, co si můžeme dovolit. Tak nastává okamžik volby Chovatelské stanice.
Jak vybrat správně? Na to asi stoprocentní rada není, ale můžeme se společně zamyslet, co je důležité vědět.
- Je CHS známá? Pokud už v CHS byly nějaké vrhy, tak není na škodu si najít kontakty na dříve odchované potomstvo a informovat se u nových majitelů, jak jsou spokojeni, jaký je jejich psík a pokud možno, je dobré tato předchozí štěňata vidět, alespoň na fotografii.
- Ptejte se? Ptejte se na danou CHS stanici, nebo nemusíte se přímo ptát na Vámi vybranou CHS, ale zjistěte si od jiných chovatelů, jaký mají názor na ostatní CHS. Uvědomte si, že i zde panuje konkurence a tak se může stát, že zrovna jeden chovatel Vám danou CHS pomluví a druhý doporučí. Je to zcela běžné u každého plemene, ale každá informace je informace a „na každém šprochu, pravdy trochu.“ Pokud dojde k tomu, že jiný chovatel Vám Vámi vybranou CHS bude chtít vymluvit a uvede pádné důvody, nebojte se vybrané CHS zeptat. Pokud je chovatel solidní, vše Vám objasní a vysvětlí. Zde už, ale musíte o plemeni něco vědět, ať jak se říká, „ať Vám nemaže med kolem pusy.“
- Plemenný standard! Možná by tento bod měl být jako první. Zjistěte si co nejvíce informací o daném plemeni a vyžadujte od chovatele, aby fena a pes odpovídali danému standardu. Samozřejmě, na každém se něco najde, ale buďte tvrdí a pevní. Pokud je ve standardu uvedena chyba např. „špičatý čumák“ a fena či pes jej mají, nenechte se ukecat, že štěňata jej nebudou mít, nejpravděpodobněji budou. Proto je dobré vědět, jak má vlastně takový pes vypadat a dle toho hodnotit budoucí rodiče Vašeho štěňátka. Samozřejmě pokud Vám daná vada nevadí, tak není o čem mluvit.
- Poznejte fenu i psa! Kolikrát si vybereme dle inzerátu a koupíme, ALE pamatujte pejsek je radost i starost minimálně na dalších deset let. Poznejte povahu rodičů, zda jsou přátelští, nekonfliktní, jak jsou cvičitelní atd. I zde se můžete poptat druhých, co o daném psu či feně míní. Ona totiž povaha rodičů, ale i prarodičů se odrazí v povaze Vašeho štěňátka. Pokud bude např. pes nezvladatelný, konfliktní, bázlivý, tak můžete očekávat, že některou z těchto vlastností bude mít i jeho potomstvo. Pokud možno vyberte si pohodové psy. Ptejte se, co s nimi chovatel provozuje, zda s nimi nějak pracuje, nebo je má jen doma na zahradě, díky této informaci můžete i předpokládat jaké vlohy bude mít štěně.
Takže teď už téměř máme vybráno, odkud si štěně vezmeme, máme zjištěn standard plemene, známe rodiče a máme i informace od okolí. Co dál?
- Příbuznost psů! Tak jako mezi lidmi, tak i mezi zvířaty se musíme zajímat o příbuznost, abychom jsme tak předešli genetickým vadám a to nejen fyzickým, ale i psychickým např. agresivita (může být i spojována s blízkou příbuzností psů). Příbuznost dvou jedinců je možné vypočítat dle určitých programů nebo návodů. Je tedy dobré znát rodokmen rodičů. Zodpovědný chovatel Vám rád tuto informaci sdělí.
Jak moc jsou si příbuzní? Dle parametrů je příbuznost do 3% tolerována a není takové to příbuznosti přisuzován velký vliv na daný vrh, pokud je příbuznost vyšší, buďte na pozoru a možná se porozhlédněte jinde. Je možné, že Vám chovatel bude tvrdit, že i např. příbuznost 9% je ještě únosná, ale nenechte se ukecat. Pokud je nabídka štěňat vyšší, tak zkuste zvolit vrh s co nejmenší příbuzností.
- DKK a DLK! Pro některá plemena povinné vyšetření, pro některá nepovinné. Tuto informaci chtějte vědět a trvejte na její sdělení. Samozřejmě každé posouzení není zcela objektivní a nikdy nebude, ale tato informace Vám může prozradit něco o zdravotním stavu Vašeho štěňátka. Většinou uslyšíte, že DKK a DLK nejsou dědičné, takže se nemáte čeho obávat, ale je to trošku jinak. DKK dědičné nejsou, ale je zde dědičná stavba kostry, kostí, svalů … to vše má vliv na výsledek DKK a DLK.
Tak si to každý přeberte dle svého, ale má rada zní, při vyšší DKK zpozorněte a zamyslete se. Může se Vám stát, že zrovna Vámi vybraný psík třeba na sport, tak na sport nebude, jelikož bude mít problémy s dysplazií. Vše tedy zvažte a rozmyslete.
Jaká jsou DKK? u nás je stupnice od 0 do 4, kdy tedy 0 je nejlepší výsledek, ale už při 3 by neměla být fena či pes puštěni do chovu a je to jen na svědomí chovatele.
Jsou zde i výsledky OFA, což je trošku jiné posouzení DKK a nelze jej porovnávat, zde je stupnice mnohem širší 0 až 7. Lze je za hranici zda dysplazie či ne považováno číslo 2, kde ostatní vyšší čísla už znamenají dysplazii. Pro Evropský chov a pro Vás je lepší znát výsledky DKK než OFA, aby jste měli lepší porovnání.
Je možné, že chovatel nebude mít na DKK svého psa vyšetřen, jelikož jeho pes byl uchovněn, kdy ještě nebylo vyšetření DKK či DLK podmínkou chovu. Přesto si myslím, že by každý pes či fena, kteří chtějí mít potomstvo, by toto vyšetření měli absolvovat. Musíme přihlédnout k tomu, když je pes snímkován ve vyšším věku.
- Cena! Je dobré ji znát a mít přehled za kolik dané plemeno chodí. Zda si tuto informaci zjistíte či ne, je jen na Vás. Pamatujte, chov psů je byznys, i když Vám někdo bude tvrdit něco jiného, je. Někteří chtějí na štěňatech trhnout co nejvíce a tak Vám mohou říci o dost vyšší cenu, než je cena běžná. Je tedy dobré vědět, za kolik dané plemeno chodí, dívat se po inzerátech a nebát se oslovit jiné chovatele, kteří prodávají a nebo už dávno prodali. Dobrý chovatel Vám tuto cenu sdělí. Cena psa a feny se samozřejmě liší, fenky bývají zpravidla dražší.
- Je to zajíc v pytli! Zde se ještě vrátím k ceně, přestože Vám chovatel bude tvrdit, že štěňata budou špičková, stále to není dospělý pes, na kterém už můžete nedostatky či kvality lehce vidět. Vždy je ve vrhu nejlepší a nejhorší štěně, samozřejmě rozdíl může být nepatrný. Prostě nenechte se ukecat a vždy mějte na mysli, že štěně je jakýsi los do loterie a nikdo Vám nic nemůže garantovat a proto se nenechte obelstít a zbytečně chovatele nepřeplatit, pokud Vám to není samozřejmě po vůli. Ona totiž pořizovací cena pejska je ten nejnižší náklad, který na něj vynaložíte, tak proč už zde nebýt obezřetní. Přes noc se z Vás znalec plemene nestane, ale je dobré mít pár informací a o to víc šancí zvolit správně.
Já se sama za znalce nepovažuji, ale vycházím dle svých zkušeností, či ze zkušeností jiných a myslím, že každá rada dobrá. Pokud se Vám článek nelíbí a máte výhrady, tak jej prosím ignorujte a myslete si něco o laikovi, který chce dělat chytrého, ač to tak není. Pokud Vás napadá jak tento článek rozšířit, či obohatit, nebo prostě přidat své zkušenosti, tak neváhejte a ozvěte se. Nebráním se čemukoliv.
Ať na Vás článek zapůsobil jakkoliv, je to Váš pocit a svůj názor Vám nenutím a přiznávám, mohu se mýlit. Kdo se v dnešní době nemýlí, že J
Nezbývá mi už nic jiného, než Vám popřát šťastnou ruku a dobrou volbu při výběru a koupi Vašeho štěnda.